Kültür ve Turizm

Turizme Yönelik Yerler

10258595_834575959890444_1334445763471054768_nÇatak Kanyonu;

İlçenin en önemli turizm değerlerinden olan Çatak Kanyonu, merkeze 7 km. uzaklıkta olup 6 km.si araç ile 1 km.si dağ içindeki yürüyüş parkurundan, 900 m. Yüksekliğe sahip gözetleme noktasına ulaşılmaktadır. Dünyanın 4. büyük kanyonu olması özelliğine sahip Çatak Kanyonu cazibesi, vahşiliği, gizemli görüşüyle içinde yüzerek veya bot ile geçilebilmektedir. Macera turizmi için elverişli bir mekân olmaktadır. Gözetleme noktasından kilometrelerce kanyon uzantısını seyretmek ayrı bir keyiftir.

Kanyon, Çatak köprüsünün 1-2 Km aşağısında başlayıp Kayabaşı Köyü Nalbantoğlu bağlısına kadar kesintisiz devam etmektedir. Burada bir açıklık mevcut olup, buradan kanyon tekrardan başlayıp Pınarbaşı’na bağlı Ilıca Köyü’ne kadar kesintisiz devam etmektedir. İçerisinde tabiattan harika görüntüler saklı olan kanyonun, geçilmesi çok zor olmamakla birlikte, teçhizatsız denenmemelidir.

 

Medil Mağarası;EPSN0553

Mağara, Azdavay İlçe merkezine 6 km olup, 5,5 km.si araçla, 500 metresi orman içi patika yoldan yaya yürüyüşü ile ulaşılmaktadır. Karakuşlu Köyü´ne bağlı Ayvat bağlısı medil ormanı içindedir. Pamukkale’nin gün görmemiş yüzü olarak adlandırabileceğimiz Medil Mağarasının, M.Ö. dönemlerde bir sığınak veya ibadethane olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Mağaranın doğusunda bina harabeleri görülmektedir. Bu bina moloz taşlardan yapılmıştır. Ayrıca mağara içerisindeki havanın astım hastalarının rahat bir nefes almasını sağladığı ve şifa verdiği bilinmektedir.

 

5381-candar-saray-selalesi-7989-950pxSaray Şelalesi;

Şelale, Azdavay şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafede Saray Köyü’ nün batısında yer almakta olup, ulaşımın 4 Km.si asfalt kaplama 9 Km. si ise düzgün stabilize kaplamadır. Yapılan çevre düzenlemesiyle oluşturulan mesire alanı ile ziyaretçilerin zorlanmadan ulaşabilecekleri ve tabiatın eşsiz güzelliği eşliğinde, doğanın musiki resitalini dinleyebilecekleri şelale mevkii görülmeğe değer tabiat güzelliklerindendir.

 

 

 

 Zümrüt Köyü;DSC_0586

Eko Turizm Merkezi tarafından, Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan ilçemize bağlı Zümrüt Köyü’nde, ahşap evler doğal görüntüsü bozulmadan restorasyonu yapılarak, konaklama ve yöresel yemeklerle misafirlerin ağırlandığı bir yerleşim yeri haline getirilmiştir. Burada at biniciliği, doğa turizmi, bisiklet gezisi, orman içi patika yollardan yürüyüş parkuru, doğal ortamda piknik ve mesire yerleri ile doğa turizminin vazgeçilmezi olma yolunda hızla ilerlemektedir.